Що потрібно знати про оформлення спадщини Друк
Написав Завідуюча Четвертою полтавською Державною нотаріальною конторою, Н.В. Ткаченко   

Рано чи пізно, але практично кожен розлучається з близькими - у зв'язку з їх смертю.

Це сумна подія - смерть близької людини. Багато людей відчувають у зв'язку з цим величезний стрес, багато хто не може, або не хоче, через нерішучість,  обговорювати  і вирішувати зі спадкоємцями питання оформлення у власність майна померлого, і не завжди точно і оперативно можуть отримати важливу інформацію, можуть  не зробити того, на що вказує буква закону у зв'язку з відкритою спадщиною.

Незважаючи на втрату близької людини, життя при цьому не закінчується і залишаються справи, залишається необхідність переоформити майно, яке належало померлому на момент смерті на спадкоємців.

Відповідно до чинного законодавства, за Цивільним Кодексом України, спадкоємцем або спадкоємцями визнаються особи, які перебували з померлим у родинних відносинах - спадкування за законом, або осіб, які мають заповіт - спадкування за заповітом, у цьому випадку родинних стосунків може й не бути.

За законом спадкоємці закликаються до спадкування у порядку черговості. Черг багато, але частіше успадковують особи першої черги - діти, подружжя, батьки. Саме ці особи, в основних випадках і приймають спадщину після померлих.

Спадкоємцем за заповітом може бути вказаний будь-який громадянин.

Найголовніше, щоб у заповіті правильно були зазначені особисті дані, бажано щоб була дата народження, особи на якого складено даний заповіт, бо інакше складно визначити яке саме обличчя є зазначеним спадкоємцем (при збігу ПІБ).

 

Отже, якщо ви є дитиною, подружжям або батьками померлої особи або у ваших руках є документ під назвою заповіт і в ньому вказані саме Ви, то Вам - пряма дорога до нотаріальної контори або до приватного нотаріуса (різниці ніякої немає), для відкриття спадкової справи та отримання документів, що підтверджують Ваше право на майно, що до цього належало померлому.

Хто має право відкривати спадкову справу?

Єдина особа, що має на це законне право, яка може відкрити спадкову справу і видати Свідоцтво про право на спадщину є нотаріус.

Відкривається спадкова справа тільки один раз і тільки в одного нотаріуса.

Ви можете звернутися до будь-якого нотаріуса за місцем проживання померлого.

Отже, ми йдемо до нотаріуса відкривати спадкову справу.

Відповідно до ст. 1270 ЦК України «спадщина може бути прийнята протягом шести місяців з дня відкриття спадщини», це означає, що Ви повинні прийняти спадщину фактично або подати  заяву про прийняття спадщини за законом чи за заповітом саме протягом шести місяців з дня смерті спадкодавця. Не після шести, а саме в період шести місяців з дня смерті.

Якщо Ви не прийняли спадщину, не подали цієї Заяви, то ви пропустили строк і тоді вам дорога до суду де можна поновити строк на прийняття спадщини, але причина пропущення строку для прийняття спадщини повинна бути поважною.

Ви запитаєте: «А чи можна прийняти спадщину, але при цьому не писати і не подавати заяву?

Так, можна, якщо спадкоємці були зареєстровані (проживали) з померлим за адресою реєстрації померлого, а, отже, фактично, вже прийняли це саме майно в спадщину.

Наприклад: громадянин, є спадкоємцем, був зареєстрований з померлим на дату смерті в квартирі померлого, пропустив термін шість місяців, але він все одно вважається таким, що прийняв спадщину. До всього іншого, він не може після закінчення шестимісячного терміну відмовитися від прийнятої спадщини. Також вважаються такими, що прийняли спадщину малолітні, неповнолітні діти та недієздатні особи.

Важливо: відповідно Цивільного Кодексу України спадщина, як за законом, так і за заповітом, приймається вся повністю, без застережень. Тобто: не можна прийняти будинок у спадщину та при цьому не прийняти квартиру, або відмовитися від грошового боргу. Діє правило: або все або нічого.

 

Що робити у нотаріуса?

Ось Ви збираєтеся до нотаріуса. Щоб Ваш похід не був марним і Ви не просто прогулялися, запам'ятайте, що Ви повинні взяти з собою до нотаріуса для відкриття спадкової справи.

- Паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків;

- Свідоцтво про смерть спадкодавця;

- Заповіт, в тому випадку якщо Ви вступаєте у спадщину за заповітом;

- Документ, що підтверджує родинні відносини з спадкодавцем: свідоцтво про народження або свідоцтво про укладення шлюбу і т.п. в тому випадку якщо Ви вступаєте у спадок за законом  та  копії цих документів, а також:

- Довідку з ГЖЕД, житлово-будівельного кооперативу, ОСББ про реєстрацію померлого  та, хто проживав з померлим на дату смерті;

- будинкову книгу на майно де проживав померлий;

Ось основні документи для того щоб відкрити спадкову справу.

При цьому Вам необхідно подати заяву про прийняття спадщини за законом чи за заповітом. Або написати іншу заяву, а саме, заяву про те, що Ви відмовляєтеся від спадщини, або без зазначення в користь кого, або із зазначенням конкретної особи з кола спадкоємців.

Отже, заяву у вас прийняли,  справу відкрили, надали Вам витяг про реєстрацію спадкової справи.

Що робити далі?

Звичайно, оформляти спадщину.

Видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцями, що прийняли спадщину здійснюється після шести місяців з дня смерті і ніяким  строком не обмежена.

Можна абсолютно спокійно не займатися подальшим оформленням спадкових прав і при цьому не втратити своє право на майно.

Ви, відкривши спадкову справу,  прийняли спадщину, заявивши про себе, як новий власник майна. Можливість розпорядження майном, звичайно ж, настане після повного оформлення документів (ні продати, не подарувати не зможете до тих пір поки не оформите все до кінця). Але користуватися квартирою, будинком може спокійно все своє життя.

Найбільш поширеним об'єктом наслідування  є квартири. Інше нерухоме майно оформляється за аналогічним сценарієм.

Трохи вище згадувалося про пакет документів необхідний для відкриття спадкової справи.

Для оформлення спадкових прав на квартиру до перерахованих вище документів будуть ще необхідні документи, а саме:

- правовстановлюючі документи на майно - Свідоцтво, Договір купівлі-продажу, договір дарування, Договір міни,  або будь-який інший документ, що підтверджує право власності;

- Висновок експерта про оцінку майна;

- Якщо право власності на об'єкт нерухомості було зареєстровано до того, як місцеве БТІ було підключено до електронного Реєстру прав на нерухомість (БТІ почали підключати до Реєстру в 2002 р.,), Справа в тому, що для того, щоб видати свідоцтво про право на спадщину, нотаріусу потрібно бути впевненим, що право власності на цю нерухомість було зареєстровано за померлим.  І якщо в електронних реєстрах цієї інформації нотаріус побачити не зможе, то потрібно отримувати довідку з паперових реєстрів, що зберігаються в БТІ. Нотаріус має зробити  відповідний запит в БТІ.

Після того як Ви зберете необхідні документи можна звертатися до нотаріуса, який відкривав спадкову справу та після спливу 6-ти місячного строку від дня смерті спадкодавця отримати Свідоцтва про право на спадщину.

А що робити далі з свідоцтвом про право на спадщину?

Реформи системи реєстрації прав на нерухомість, що набрала чинності з 1 січня 2013 року, надала повноваження державних реєстраторів нотаріусам. Виконуючи функції Державного реєстратора, нотаріус при видачі свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно самостійно здійснює його реєстрацію в Реєстрі речових прав, таким чином, позбавляючи спадкоємців необхідності додатково звертатись до державного реєстратора за реєстрацією права власності.

Нотаріус як спеціальний суб’єкт має здійснити державну реєстрацію в день вчинення нотаріальної дії  і в той же день передати документи у сфері державної реєстрацій прав до  Державної реєстраційної служби за місцем розташування нерухомого майна нарочно з описом вкладення або шляхом надіслання рекомендованого листа з описом вкладення.

Звичайно для спадкоємців це дуже зручно. Але, з другого боку є й недоліки. Державна реєстрація займає багато часу, це процес не 10 хвилин, і навіть не однієї години, а в окремих випадках, коли не один спадкоємець та різні види нерухомого майна, може розтягнутися на весь день.

В результаті чого збільшилось навантаження на нотаріусів, особливо державних, що в свою чергу потягнуло і збільшення черг в державних нотаріальних конторах. Нажаль, нотаріусу  залишається  менше часу на прийом громадян. Тому  збираючись до нотаріуса набирайтесь терпіння, будьте готові до того, що прийдеться провести багато часу в нотаріальній конторі і з розумінням поставтесь до роботи нотаріуса.

Для реєстрації права власності необхідно надати нотаріусу:

-Заяву нового власника(спадкоємця) про державну реєстрацію права власності на нерухомість;

-Квитанцію про оплату державного мита;

-Квитанцію про внесення плати за надання витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;

-Квитанцію про оплату інших послуг нотаріуса.

Не варто розраховувати, що візит до нотаріуса обійдеться в 339 гривень. У реальності це є платою тільки за видачу витягу з Реєстру речових прав на нерухомість і державним митом. Крім цього, нотаріуси стягують плату за пошук інформації в Реєстрі речових прав на нерухоме майно, що становить 68 грн. за здійснення одного пошуку, але під час видачі свідоцтва про право на спадщину здійснюється як мінімум два пошуки, а той більше (це залежить від кількості видів майна, кількості спадкодавців).

Крім того, не варто забувати про вартість нотаріальних  послуг, вартість нотаріальних бланків, здійснення пошуків в Спадковому реєстрі та реєстрацію свідоцтв про право на спадщину в Спадковому реєстрі.

Перелік інших документів, необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину та реєстрації права власності, а також оплата залежить від виду спадкового майна та  правового статусу спадкоємців. Перед оформленням спадщини варто проконсультуватися щодо переліку документів, які будуть потрібні для оформлення спадщини в державній нотаріальній конторі або приватного нотаріуса.

 
English Czech Danish French German Italian Polish Portuguese Russian Spanish Swedish Latvian Ukrainian

Бізнес ЕРА

VTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM Banners

Правовий Вісник

VTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM Banners