Проблеми впровадження нового порядку державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Друк
Написав Начальник відділу-державний реєстратор відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Полтавського міського управління юстиції, Стешенко Т.В.   

З метою впорядкування системи державної реєстрації суб’єктів господарювання законодавством розроблено та 15.05.2003р. прийнято Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», який набрав чинності 01.07.2004р.

Позитивом даного закону є реєстрація за принципом «єдиного вікна», тобто підприємцям буде достатньо здати документи на реєстрацію тільки державному реєстратору, а він уже передасть відповідну інформацію про суб’єкт підприємництва у всі належні інстанції. Але реальна практика показує, що поки що підприємцям, як і раніше,  доводиться  самостійно звертатися до різних контролюючих структур.

Дуже складною для юридичних осіб є процедура вибору і реєстрації назви підприємства, оскільки по Україні не має бути тотожного найменування. У разі зміни свого найменування юридична особа зобов’язана помістити оголошення про це в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, та повідомити про це всім особам, із якими вона перебуває у договірних відносинах. Крім того, юридична особа не має права використовувати найменування іншої юридичної особи. Тому не рекомендується вибирати назву фірми, яка б містила в собі жіночі та чоловічі імена, назви квітів, дерев тощо, оскільки по всій Україні таких фірм до 2004 року було зареєстровано тисячі, а після 01.07.2004р. відомості про них станом на сьогодні все ще включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.

Проблеми виникають і у зв’язку з недосконалістю самого Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Так, ст.10 вищезгаданого закону регулює питання реєстраційного збору за проведення державної реєстрації. Але дана стаття не встановлює жодних винятків у стягненні реєстраційного збору за проведення державної реєстрації у той час, як іншими законами такі винятки встановлені.

Суперечності виникають і в межах самого закону. Наприклад, в ст.24, яка визначає перелік документів, що подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи, зазначається, що у разі державної реєстрації юридичної особи, засновником (засновниками) якої є іноземна юридична особа, додатково подається документ про підтвердження реєстрації іноземної особи в країні її місцезнаходження, зокрема витяг із торгового, банківського або судового реєстру, який має бути легалізований у встановленому порядку.

У цей же час ст.29, яка регулює державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи, не встановлює жодного документу, який підтверджує реєстрацію іноземної юридичної особи в країні її місцезнаходження, у разі, якщо зміни до установчих документів пов’язані зі зміною складу засновників, а саме: якщо до складу засновників юридичної особи входить іноземна юридична особа.

Також Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» не встановлено жодного документу, який би підтверджував місцезнаходження юридичної особи у разі державної реєстрації новоствореної юридичної особи чи зміни місцезнаходження уже зареєстрованої юридичної особи.

Проте введення в дію нового порядку реєстрації має і свої позитивні боки. Згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» у країні створюється Єдиний державний реєстр, який забезпечує не лише органи державної влади, а і пересічних громадян достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. З набранням чинності Законом втратив силу Закон «Про підприємства в Україні» та ряд інших нормативно-правових актів.

 
English Czech Danish French German Italian Polish Portuguese Russian Spanish Swedish Latvian Ukrainian

Бізнес ЕРА

VTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM Banners

Правовий Вісник

VTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM Banners