Податковий кодекс та плата за землю Друк

Ведучий: Добрий день, шановні читачіі. Продовжуємо знайомство з Податковим кодексом України. Сьогодні ми поговоримо  про справляння плати за землю. В студії заступник начальника відділу масово-роз’яснювальної роботи та звернень громадян ДПІ у м. Полтаві Алла Карпенко.

І, перше питання. хто є платниками земельного податку?
Карпенко: Податковий кодекс торкнувся практично всіх податків і зборів. Не стала виключенням і плата за землю. Значних змін і справлянні цього податку не відбулося, але деякі відмінності присутні. Відповідно до Розділу ХІІІ платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Ведучий:Чи змінилися ставки нарахування податку?
Карпенко: Що стосується міста Полтави, то ставки не змінилися. Згідно редакції кодексу ставка податку на землях з проведеною грошовою оцінкою розраховується у розмірі 1% від такої грошової оцінки, проведеної по місту Полтаві.

Ведучий: Чи розширилось коло пільгових категорій платників податків – юридичних осіб  по сплаті податку за землю?
Карпенко: Що стосується звільнення від уплати податку юридичних осіб, акцентуємо увагу на тих, що в доповнення до переліку, встановленому Законом № 2535 «Про плату за землю», звільнили від оподаткування згідно з Податковим Кодексом України:     це парки державної та комунальної власності;    дитячі санаторно-курортні та оздоровчі заклади України незалежно від їх підпорядкованості, в тому числі і ті, що знаходяться на балансі підприємств, установ та організацій;    підприємства та організації, що створені спілками громадських організацій інвалідів та є їх повною власністю;   дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади незалежно від форм власності та джерел фінансування.
Щодо переліку земель, що не підлягають оподаткуванню, то його доповнили землі сільськогосподарських угідь, що перебувають у тимчасовій консервації або у стадії сільськогосподарського освоєння;   землі дорожнього господарства автомобільних доріг загального користування - землі під проїзною частиною, узбіччям, земляним полотном, декоративним озелененням, резервами, кюветами, мостами, штучними спорудами, тунелями, транспортними розв'язками, водопропускними спорудами, підпірними стінками, шумовими екранами, очисними спорудами і розташованими в межах смуг відведення іншими дорожніми спорудами та обладнанням, а також землі, що знаходяться за межами смуг відведення, якщо на них розміщені споруди, що забезпечують функціонування автомобільних доріг

Ведучий:  Чи передбачені пільги по сплаті земельного податку  для фізичних осіб?
Карпенко:: Від сплати податку звільняються: інваліди першої і другої групи; фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;  пенсіонери (за віком);  ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб пунктом 281.1 цієї статті, поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних орм: для ведення особистого селянського господарства ? у розмірі не більш як 2 гектари;  для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах ? не більш як 0,25 гектара, в селищах ? не більш як 0,15 гектара, в містах ? не більш як 0,10 гектара; для індивідуального дачного будівництва ? не більш як 0,10 гектара; для будівництва індивідуальних гаражів ? не більш як 0,01 гектара; для ведення садівництва ? не більш як 0,12 гектара.

Ведучий: Чи змінився порядок та  строки сплати податку?
Карпенко:: Значних змін в цьому питанні не відбулося. Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов’язку подання щомісячних декларацій.
Податковий кодекс встановлює нове правило, при поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
За нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.
Нарахування фізичним особам сум податку проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 1 липня поточного року (раніше діяла норма до 15 червня) податкове повідомлення-рішення про внесення податку.
Податкове зобов’язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
В Податковому кодексі з’явилася нова норма, відповідно до якої у разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника до іншого протягом календарного року податок сплачується попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначену земельну ділянку, а новим власником - починаючи з місяця, в якому у нового власника виникло право власності.
У разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника до іншого протягом календарного року орган державної податкової служби надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

Ведучий: Отже, знайомство з Податковим кодексом продовжується. Ми говорили про основні зміни, що сталися в податковому законодавстві. Нагадуємо, що на офіційному веб-сайті ДПА України створено спеціальний банер та розділ «Податковий кодекс», де розміщено тексти Податкового кодексу України та Закону України від 02.12.10р. №2756-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів у зв’язку з прийняттям Податкового кодексу України». Також на форумі ДПА України розпочато обговорення Податкового кодексу в розрізі його розділів.


За довідками  з питань податкового законодавства звертайтесь: м. Полтава, вул. Фрунзе, 155 кім. 201, 222 тел. “1507” чи “0-800-501-007” (безкоштовно зі стаціонарних телефонів) інформаційно–довідковий департамент державної податкової служби України .

 
English Czech Danish French German Italian Polish Portuguese Russian Spanish Swedish Latvian Ukrainian

Бізнес ЕРА

VTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM Banners

Правовий Вісник

VTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM Banners