Звернення громадян (Податковий номер) 1 частина PDF Друк e-mail
Понеділок, 06 червня 2011, 00:00

ВЕДУЧИЙ: Сьогодні вже ніхто не дивується, коли під час прийому на роботу, при одержанні допомоги, кредитів, оформленні договорів купівлі-продажу, дарування й т.д. вимагають надати податковий  номер. Він присутній практично у всіх сферах життєдіяльності людини.  
Яка необхідність була у введенні загальної ідентифікації, де та як можна одержати ідентифікаційний номер тим, хто його ще не має, а також на ряд інших питань сьогодні нашим слухачам надасть відповіді начальник відділу масово-роз’яснювальної роботи та звернень громадян ДПІ у м. Полтаві Вікторія Захарченко.
І перше питання, коли виникло поняття "ідентифікаційний номер"?


Вікторія Захарченко: Введення загальної “ідентифікації” населення почалося ще в грудні 1994 року, коли був прийнятий Закон України “Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків і інших обов’язкових платежів”. Він був введений в дію Постановою Верховної Ради України від 22.12.1994 року за № 321/94-ВР. Однак лише взимку 1998 року цей процес досяг свого апогею, коли Кабінет Міністрів України ухвалив внести реквізит “ідентифікаційний номер” в усі форми первинних і облікових документів, які містять інформацію про доходи фізичних осіб або про сплату податків і зборів. У цей час 90% від загальної чисельності населення України вже було присвоєно ідентифікаційні номери.

Ведучий: Яка сфера застосування податкових номерів та для чого вони потрібні?


Вікторія Захарченко: Податкові номери введені для комп’ютерного обліку громадян, які одержують доходи на території України, а також для обліку сплачених ними податків. Податкові номери державного реєстру фізичних осіб використовуються в діючих системах банківських установ і державної митної служби. Передбачається, що номери стануть основою для нових пластикових паспортів. Не обійтися без ідентифікаційного номера, якщо громадянин бажає включити в податковий кредит понесені видатки:
- на своє навчання або навчання членів родини;
- на сплату відсотків за користування іпотечним кредитом і т.д.
Номери й відомості державного реєстру використовуються й в інших облікових системах, наприклад, у системі пенсійного або соціального страхування. Використовуються номери для обліку і видачі житлових субсидій, соціальної допомоги, при реєстрації дипломів, атестатів і свідоцтв про середню освіту.

Ведучий: Чому саме номер, а не прізвище або інша текстова інформація служить для ідентифікації людини?

Вікторія Захарченко: Ми живемо в часи загальної комп’ютеризації. А комп'ютеру необхідно однозначне структуроване подання інформації, яким і є цифровий номер.
Однозначно ідентифікувати особу на прізвище, імені, по батькові неможливо, оскільки в межах України кілька фізичних осіб можуть мати однакові прізвище, ім’я, по батькові й навіть дату народження. До речі, у процесі присвоєння номерів з’ясувалося, що найпоширеніший у нас в країні прізвище, ім’я, по батькові - Шевченко Микола Іванович (більше 700 чоловік), Коваленко Микола Іванович (більше 600 чоловік), Ткаченко Олександр Миколайович (більше 560).

Ведучий: Що представляє собою податковий номер? Це випадковий набір  цифр чи ні?

Вікторія Захарченко: Податковий номер представляє десятирозрядне число, сформоване в порядку, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 2 листопада 1995 року № 874 “Про затвердження порядку встановлення особистих (ідентифікаційних) номерів громадян”.
Податковий  номер - це не випадковий набір цифр:
- перші п’ять цифр позначають дату народження людини. Крапкою відліку стало 1 січня 1900 року. Цей день одержав номер 00001. 2 січня 1900 року має номер 00002, 31 грудня 1900 року - 00365 і т.д.
- наступні чотири знаки -  порядковий номер людини (серед тих, хто народився в один день). Він присвоюється в міру надходження інформації про людей у центральну базу даних. У цих же чотирьох знаках закладена інформація про стать людини. Вона позначається дев'ятим символом:  парне число - жіноча, непарне - чоловіча.
- останній символ - контрольне число. Воно визначається за алгоритмом, що не розголошується, щоб ускладнити підробку номера.

Ведучий: Що необхідно для одержання податкового  номера?

Вікторія Захарченко: Для одержання ідентифікаційного номера необхідно звернутися в податкову інспекцію за місцем проживання з паспортом і заповнити облікову картку.
Під час реєстрації до облікової картки фізичної особи-платника податків і інших обов’язкових платежів вносяться такі дані:
- прізвище, ім’я та по батькові; дата народження;
- місце народження (країна, область, район, населений пункт);
- місце проживання;
- місце основної роботи;
- види сплачуваних податків і інших обов’язкових платежів (ресурсні (рентні) та неподаткові платежі).
Для фізичних осіб, зареєстрованих у місті Полтаві картку про присвоєння ідентифікаційного номеру можна отримати за адресою: м. Полтава, вул. Фрунзе, 155, каб. 104. Графік роботи:
Понеділок, вівторок, четвер, п’ятниця – з 9-00 до 13-00 години.
Середа - з 14-00 до 18-15 години.

Ведучий: Який порядок одержання Картки неповнолітнім фізичним особам?

Вікторія Захарченко: Картки неповнолітнім фізичним особам, незалежно від їхнього віку, видаються одному з батьків за наявності свідоцтва про народження дитини та паспорта громадянина України одного з батьків або його паспортного документа з унесеними до нього відомостями про місце проживання або тимчасового перебування.

Ведучий: А якщо громадянин змінив прізвище чи адресу проживання, необхідно вносити зміни в   Державний реєстр фізичних осіб ?
Вікторія Захарченко:  Відповідно до п.70.1., статті 70, розділу І Податкового кодексу України Центральний орган державної податкової служби формує та веде Державний реєстр фізичних осіб - платників податків.
Згідно п.70.7. Податкового кодексу фізичні особи - платники податків зобов'язані подавати органам державної податкової служби відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки або повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відмітку у паспорті), протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання відповідної заяви за формою та у порядку, визначеними центральним органом державної податкової служби.
Згідно статті 119.1. Податкового кодексу України неподання або порушення порядку подання платником податків інформації для формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, передбаченого цим Кодексом, тягнуть за собою накладення штрафу .

Ведучий: А де і як можна одержати податковий номер іноземному громадянину?

Вікторія Захарченко: Іноземні громадяни реєструються й одержують Картку в державних податкових адміністраціях в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві й Севастополі при поданні паспортного документа. З 15 лютого 2008 року іноземні громадяни при реєстрації та отриманні Картки фізичної особи - платника податків (з податковим номером) в державній податковій адміністрації в області при поданні паспортного документа повинні подавати також засвідчений у встановленому законодавством порядку переклад українською мовою паспортного документа. Якщо іноземний громадянин доручає іншій особі отримати Картку, то така особа повинна подати особистий паспорт громадянина України або паспортний документ, паспортний документ іноземного громадянина або його ксерокопію (з чітким зображенням), у якому містяться такі дані: прізвище, ім’я, по батькові, місце народження, місце проживання, дата народження, а також нотаріально засвідчене доручення на отримання Картки та засвідчений у встановленому законодавством порядку переклад українською мовою паспортного документа іноземного громадянина. Зазначені зміни внесені наказом ДПА України від 29.11.2007 року №662 (зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 14.12.07р. №1375/14642) до Положення про картку фізичної особи - платника податків (затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 27.01.98 №43 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.02.98 за №124/2564).
У Полтавській області іноземні громадяни можуть отримати ідентифікаційний номер за адресою:  м. Полтава, вул. Фрунзе, 104.
Графік роботи: вівторок, четвер – з 10-00 до 12-00 та з 15-00 до 17-00 години.

Ведучий: У які строки можна одержати Картку з податковим номером?

Вікторія Захарченко: Присвоєння податкового номера здійснюється Державною податковою адміністрацією України у тижневий строк від дня надання облікової картки фізичної особи - платника податків і інших обов’язкових платежів (форма № 1-ДР). Інформація про присвоєння номера направляється каналами електронної пошти в державний податковий орган за місцем реєстрації фізичної особи. На практиці ідентифікаційний номер можна одержати протягом тижня. Слід відмітити, що Картка засвідчує податковий  номер особи, але не заміняє документ, що засвідчує особу.

Ведучий: Шановні слухачі, на сьогодні все. У наступній нашій передачі ми поговоримо про те, що робити у випадку втрати Картки або відмови від неї.

Останнє оновлення на Середа, 27 липня 2011, 13:09
 
English Czech Danish French German Italian Polish Portuguese Russian Spanish Swedish Latvian Ukrainian

Бізнес ЕРА

VTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM Banners

Правовий Вісник

VTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM Banners