Про податковий кодекс України Друк

Ведучий: З 1 січня 2011 року набуває чинності Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-VI. Саме цей законодавчий документ повинен створити правову основу для проведення в Україні податкової реформи, передбаченої Програмою економічних реформ на 2010-2014 роки, забезпечити підвищення рівня добробуту громадян та динамічний розвиток економіки.
У результаті прийняття Податкового кодексу держава отримала важливий економічний  інструмент проведення сучасної справедливої фіскальної політики, що забезпечить рівність усіх платників податків перед законом, досягнення стратегічних цілей сталого розвитку в оновленій системі державного регулювання економіки.
Власне, це ті ключові завдання, які неможливо було вирішити в рамках діючого податкового законодавства і на виконання яких була спрямована ініційована урядом податкова реформа. Отже, сьогодні ми познайомимо наших слухачів зі змінами, які вносить в податкове законодавство Податковий кодекс. В студії –заступник начальника відділу масово - роз’яснювальної роботи та звернень громадян ДПІ у м. Полтаві  Алла Карпенко.


Ведучий:  Почнемо знайомство з розділом ІV Податкового кодексу «Податок з доходів фізичних осіб».  І перше питання: Чи змінилися ставка податку з доходів фізичних осіб?


Карпенко: Основна ставка податку не змінилася, залишається на рівні 15 відсотків. Важливим нововведенням є встановлення «помірно- прогресивної» шкали ставок податку з доходів фізичних осіб, які залежать від розміру нарахованого на користь платника податків доходу. Так, для суми доходу, що не перевищує 10-кратний розмір мінімальної заробітної плати, встановлений на 1 січня звітного податкового року (9410 грн.), ставка податку становить 15 відсотків від бази оподаткування, а для доходу, що перевищує зазначену межу – 17 відсотків.

Ведучий:  Як змінився  порядок оподаткування доходу від  продажу    нерухомого майна (квартири, житлового будинку) згідно норм  Податкового кодексу?


Карпенко: З 1 січня 2011 року згідно з статтею 172  розділу IV Податкового кодексу  не оподатковуватиметься дохід від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати,садового будинку( включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько - побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці) за умови, що такі об’єкти  перебувають у власності фізособи понад три роки.
Це стосується і земельної ділянки, площа якої не перевищує норми безоплатної передачі, установленої статтею 121 Земельного кодексу України.
У разі, якщо продаж такої нерухомості  протягом календарного року буде другий раз та наступні рази, то доведеться сплатити податок за ставкою 5 %.
Дохід від продажу об’єкта нерухомості визначатимуть виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі - продажу, але не нижче оціночної вартості. Нотаріус посвідчить договір  за наявності документа про сплату податку та щоквартально подаватиме звітність  про такі договори до податкового органу .
Якщо договір укладено між фізичними особами, то суму податку визначатиме продавець та самостійно сплачуватиме в бюджет через банківські установи. А якщо стороною договору буде юридична особа чи фізична особа – підприємець, така особа буде податковим агентом щодо утримання та перерахування податку на доходи.

Ведучий: А як оподатковуватиметься  дохід фізичної особи від продажу рухомого майна?

Карпенко:  Оподаткування рухомого майна визначено статтею 173 розділу IV Податкового кодексу  .
Ставка податку становить  5 %, виходячи з ціни, зазначеної в договорі  купівлі - продажу, але не нижче оціночної вартості такого об’єкта.
Як виняток, продаж легкового автомобіля, мотоцикла, моторолера не частіше одного разу протягом  року оподатковуватиметься  за ставкою 1%. Продаватимете частіше - платіть 5%
Дохід від продажу об’єкта рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, мотоцикла, моторолера, визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі - продажу, але не нижче оціночної вартості такого самого нового об’єкта рухомого майна.
Платник податку самостійно визначатиме суму податку і сплачуватиме її до бюджету через банк. Нотаріус посвідчуватиме договір лише за наявності документа про сплату податку і повідомлятиме податкові органи про такі угоди.

Ведучий:  Чи підлягатиме  оподаткуванню з 1 січня 2011 року внесок фізичної особи у вигляді нерухомого чи рухомого майна до статутного фонду підприємства?

Карпенко:  Відповідно п.п. 165.1.44. статті165 розділу IV Податкового кодексу сума майнового та немайнового внеску платника податку до статутного фонду юридичної особи ? емітента корпоративних прав, в обмін на такі корпоративні права, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, тобто не підлягає оподаткуванню.

Ведучий: Чи матиме  право з 1 січня 2011 року на соціальну пільгу у підвищеному розмірі мати двох дітей  при оподаткуванні доходу у вигляді заробітної плати?

Карпенко:  Платник податку, який утримує двох чи більше дітей віком до 18 років, матиме право на пільгу 100% від загальної соціальної податкової пільги, в розрахунку на кожну дитину.( п.п. 169. 1.2 ст.  169 ПК).

Ведучий: Чи передбачена підвищена податкова соціальна пільга для учасників бойових дій на території інших країн?

Карпенко:  Учасники бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (крім учасників, які є інвалідами I та   II групи ) матимуть підвищену пільгу у розмірі 150% від загальної соціальної податкової пільги. Інваліди I  та II груп із числа учасників бойових дій на території інших країн у період  після другої світової війни – матимуть пільгу 200% від загальної податкової пільги.

Ведучий: За якою ставкою будуть оподатковуватися  доходи  фізичної особи у вигляді дивідендів ?

Карпенко: З 1 січня  2011 року дивіденди оподатковуватимуть за ставкою 5 %, крім дивідендів за привелійованими корпоративними правами, які будуть оподатковуватися за ставками 15 і 17 відсотків. Відповідальним за утримання та сплату податку буде як і раніше податковий агент – емітент корпоративних прав.

Ведучий: Чи підлягатиме оподаткуванню дохід громадян  у вигляді процентів на поточний (депозитний ) банківський рахунок?

Карпенко: Доходи  громадян у вигляді процентів на поточний або депозитний банківський рахунок будуть оподатковуватись з 1 січня 2015 року за ставкою 5 відсотків.( п.1 розділу XIX Прикінцеві Положення).

Ведучий:  Чи  підлягає оподаткуванню  нецільова матеріальна допомога  яка виплачується фізичній особі  працедавцем?

Карпенко:  При наданні нецільової благодійної, у тому числі матеріальної допомоги  податкові агенти - резиденти можуть не оподатковувати її суму , яка протягом звітного податкового року сукупно не перевищуватиме розміру доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу ( у 2011 році це 1320 грн.). Із суми перевищення утримується  15 або  17 відсотків  податку на доходи фізичних осіб.

Ведучий: Отже, перше знайомство з Податковим кодексом відбулося. Ми говорили про основні зміни, що сталися в податковому законодавстві. Нагадуємо, що на офіційному веб-сайті ДПА України створено спеціальний банер та розділ «Податковий кодекс», де розміщено тексти Податкового кодексу України та Закону України від 02.12.10р. №2756-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів у зв’язку з прийняттям Податкового кодексу України». Також на форумі ДПА України розпочато обговорення Податкового кодексу в розрізі його розділів.
За довідками  з питань податкового законодавства звертайтесь: м. Полтава, вул. Фрунзе, 155 кім. 201, 222 тел. “1507” чи “0-800-501-007” (безкоштовно зі стаціонарних телефонів) інформаційно–довідковий департамент державної податкової служби України .

 
English Czech Danish French German Italian Polish Portuguese Russian Spanish Swedish Latvian Ukrainian

Бізнес ЕРА

VTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM Banners

Правовий Вісник

VTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM Banners