Парламентські вибори в Україні 2012 року Друк

Законом про вибори народних депутатів передбачено, що вибори будуть проводитися за змішаною системою: 225 депутатів повинні бути обрані в загальнодержавному багатомандатному окрузі за виборчими списками від політичних партій, а решта 225 — за мажоритарною системою в одномандатних округах. Закон підняв прохідний бар’єр для політичних партій з 3% до 5%. Одна й та сама особа не може балотуватися до Верховної Ради України у мажоритарному окрузі та за партійним списком.

 

Орієнтовно у Полтавській області буде утворено 8 округів. Центральна виборча комісія України (далі – ЦВК) постановою № 82 «Про утворення одномандатних виборчих округів на постійній основі у межах Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя» від 28 квітня 2012 утворила 225 виборчих округів, середня кількість виборців в одному окрузі, виходячи з даних державного реєстру, становить 161 140 осіб. В Південно-Східних областях є 106 мандатів, а в Центрально-Західних областях 119 мандатів.

При визначенні кількості одномандатних округів ЦВК виходила з даних Державного реєстру виборців, згідно з якими кількість виборців в Україні станом на 9 квітня склала 36 млн. 253 тис. 147 осіб.

Очікується, що голосування проходитиме 28 жовтня 2012 року з 8 години до 20 години без перерви. За 5 хвилин до 20 години голова дільничної виборчої комісії оголосить про закінчення голосування та зачинення виборчої дільниці о 20 годині. Виборці, які на 20 годину прийшли до дільниці для голосування, мають право проголосувати. Для забезпечення реалізації цього права виборців один із членів комісії о 20 годині за дорученням голови дільничної виборчої комісії підійде до входу у приміщення для голосування та запросить всіх виборців, які ще не проголосували, зайти у приміщення для голосування та зачинить двері. Після виходу з приміщення для голосування останнього виборця приміщення буде зачинено і в ньому залишаються тільки члени виборчої комісії та особи, які мають право бути присутніми на засіданні виборчої комісії.

Офіційна виборча кампанія розпочнеться за 90 днів до дня голосування. Початок виборчого процесу виборів народних депутатів України – 30 липня 2012 року.

Згідно з новим законом, в бюлетенях більше не буде графи "проти всіх". Грошова застава для участі у виборах для партій залишилася тією самою – 2000 мінімальних зарплат. Правда, загальна сума значно підвищиться. Так, під час парламентських виборів 2006 року політичні партії (блоки) вносили на спец рахунок ЦВК по 700 тисяч гривень. У серпні 2012 року, коли почнеться реєстрація партій і кандидатів на виборах, розмір мінімальної заробітної плати, згідно з проектом закону про держбюджет наступного року, складе 1102 гривні. Тобто для участі в парламентській виборчій кампанії партіям доведеться внести грошову заставу у розмірі 2-х мільйонів 204 тисяч гривень. Запоруку для                                         кандидатів - мажоритарщиків складе 12 мінімальних зарплат, тобто 13 тисяч 224 гривні. Гроші повернуть тільки переможцям, а кошти партій і кандидатів які програють вибори поповнять держбюджет.

Голосування виборців на виборах депутатів буде здійснюватися за допомогою виборчих бюлетенів з виборів народних депутатів України. Виборчі бюлетені для голосування в загальнодержавному окрузі та в одномандатних виборчих округах мають бути різного кольору. Текст виборчого бюлетеня повинен бути викладеним державною мовою і бути розміщений на одному аркуші та лише з одного боку. У виборчому бюлетені зазначаються номер кожної партії, повна назва відповідної партії, власні імена (усі власні імена) та по батькові (за наявності) перших п'яти кандидатів у депутати, включених до виборчого списку партії. У виборчому бюлетені для голосування в одномандатному окрузі зазначаються в алфавітному порядку прізвища, власні імена (усі власні імена) та по батькові (за наявності) зареєстрованих у цьому окрузі кандидатів у депутати з відомостями про рік народження, освіту, посаду (заняття), місце роботи, місце проживання, партійність, а також суб'єкт висування кожного кандидата. Виборець може перебувати у приміщенні для голосування лише протягом часу, необхідного для голосування.

Важливо пам’ятати, що виборчі бюлетені заповнюються виборцем особисто в кабіні для таємного голосування. Під час заповнення виборчих бюлетенів забороняється присутність у кабіні для таємного голосування інших осіб. Виборець, який внаслідок фізичних вад не може самостійно заповнити виборчий бюлетень, має право з відома голови або іншого члена дільничної виборчої комісії скористатися допомогою іншого виборця, крім члена виборчої комісії, кандидата у депутати, його довіреної особи, уповноваженої особи партії, офіційного спостерігача.

Слід також зважити на те, що виборець не має права передавати свої виборчі бюлетені іншим особам. Отримання виборчих бюлетенів від інших осіб (крім уповноваженого члена виборчої комісії, який видає виборчі бюлетені), заохочення або змушування виборців до передачі виборчого бюлетеня іншим особам шляхом підкупу, погроз або іншим способом забороняється.

За встановленими правилами, у виборчих бюлетенях для голосування виборець робить позначку "плюс" ("+") або іншу, що засвідчує його волевиявлення, у квадраті проти назви партії та у квадраті проти прізвища кандидата у депутати, за якого він голосує. Виборець може голосувати за кандидатів у депутати лише від однієї партії та лише за одного кандидата у депутати. Виборець повинен особисто опускати заповнені виборчі бюлетені до виборчої скриньки. Однак, виборець, який через фізичні вади не може самостійно опустити виборчий бюлетень до виборчої скриньки, має право з відома голови або іншого члена дільничної виборчої комісії доручити зробити це у своїй присутності іншій особі, крім члена виборчої комісії, кандидата у депутати, його довіреної особи, уповноваженої особи партії, офіційного спостерігача.

Порядок організації голосування виборців за місцем перебування (наприклад, у житловому приміщення) передбачає, що виборцю, який внесений до списку виборців на виборчій дільниці, але за віком, у зв'язку з інвалідністю чи за станом здоров'я не здатний пересуватися самостійно, дільнична виборча комісія надає можливість голосувати за місцем перебування цього виборця. Для організації голосування виборців, не здатних пересуватися самостійно, за їх місцем перебування дільнична виборча комісія в останній день перед днем голосування на своєму засіданні виготовляє витяг із списку виборців за формою, встановленою ЦВК. Такий витяг невідкладно після його складання надається для загального ознайомлення у приміщенні дільничної виборчої комісії. До витягу із списку виборців включаються: 1) без рішення комісії - виборець, постійно не здатний самостійно пересуватися, щодо якого у списку виборців зазначена відповідна відмітка, якщо такий виборець до 12 години останньої суботи перед днем голосування письмово або особисто не повідомив відповідну дільничну виборчу комісію про бажання проголосувати у приміщенні для голосування; 2) за рішенням дільничної виборчої комісії - виборець, який тимчасово не здатний самостійно пересуватися, на підставі його заяви та довідки медичної установи про стан його здоров'я. Виборець, який тимчасово не здатний пересуватися самостійно, поштою або через інших осіб подає власноручно написану заяву з проханням забезпечити йому голосування за місцем його перебування із зазначенням місця перебування виборця. Така заява разом з довідкою медичної установи про стан здоров'я виборця повинна бути подана до дільничної виборчої комісії не пізніше 20 години останньої п'ятниці перед днем голосування. У разі якщо виборець, включений до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування, прибув у приміщення для голосування після того, як члени дільничної виборчої комісії вийшли для організації голосування за місцем перебування, такому виборцю не можуть бути видані виборчі бюлетені для голосування до повернення членів комісії, які організовують голосування за місцем перебування, та з'ясування питання, чи не проголосував цей виборець за місцем перебування.

 

 
English Czech Danish French German Italian Polish Portuguese Russian Spanish Swedish Latvian Ukrainian

Бізнес ЕРА

VTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM Banners

Правовий Вісник

VTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM BannersVTEM Banners